Co bude dál, bude půjčovna opět v provozu?

Co bude dál, bude půjčovna opět v provozu?

Kargopůjčovnu si lidé v Brně velmi oblíbili, stále se pokoušejí registrovat do rezervačního systému a nějak si zapůjčit nákladní kolo. Volají a zjišťují možnosti. Podle pilotáže je to zřejmé – naši uživatelé si nákladní kola a jejich půjčování zamilovali.

Veřejná půjčovna však končí. Běžela od února do července 2021 jako testovací provoz financovaný díky projektu Cyclurban+ Mobility Change, not Climate Change, který byl podpořen německým ministerstvem životního prostředí. Vyzkoušeli jsme, jak to funguje, vychytávali mouchy, sbírali zkušenosti, sbírali data o zápůjčkách, abychom zjistili, do jaké míry mohou nákladní kola ve městě nahradit auta.

Během srpna a září 2021 jsme analyzovali data, počítali byznys model, psali závěrečnou zprávu, která je našlapaná daty a obsahuje interaktivní byznys model. Zpráva je veřejně dostupná, šíříme ji, kudy můžeme, nabízíme ji zdarma. Pokud nyní bude chtít nějaké město nabídnout svým obyvatelům půjčovnu nákladních kol, bude vědět jak na to. Všechny sebrané zkušenosti o tom, jak půjčovnu provozovat, nabízíme k využití. Rádi nabídneme konzultace.

Bude v Brně nebo jinde půjčovna k dispozici? To nyní záleží na městech, na politicích, na magistrátech. Půjčovna v tomto formátu může fungovat pouze jako veřejná služba, stejně jako MHD či senior taxi. Půjčovna není drahá, podle jejích parametrů je nutná provozní dotace kolem půl milionu korun ročně. Což je v kontextu stamilionových a miliardových městských rozpočtů na dopravu kapka v moři.

Nyní záleží na městech, zda si provoz půjčovny zajistí. Rádi nabídneme pomoc při formulaci podmínek výběrového řízení, rádi nabídneme pomoc s nastavením provozu půjčovny, rádi nabídneme pomoc s tvorbou rezervačního systému. Rádi nabídneme pomoc. Město se ale musí aktivně rozhodnout, že takovou službu chce svým lidem poskytovat.

Chcete půjčovnu nákladních kol ve svém městě? Pište svému vedení města, radním, náměstkům, vedoucímu odboru dopravy, komukoliv relevantnímu. Pošlete jim odkaz na report z provozu půjčovny. Pro další provoz půjčovny je nutné, aby si ji město objednalo.

Za projekt Cyclurban+ a Kargopůjčovnu Brno
Michal Šindelář, tel. 733 286 101

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *